Üniversiteden Ağızlara Sağlık Bir Proje
Sinop Üniversitesi Meslek Yüksek okulu Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programı Öğrencileri, Sosyal Sorumluluk dersi kapsamında ağız ve diş sağlığına dikkat çekmek için“Sağlık Ağızda Başlar” projesini hayata geçirdi

Üniversiteden Ağızlara Sağlık Bir Proje


Son yıllarda, yapılan araştırmalar, bakteri plağına bağlı diş eti hastalıklarının başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere pek çok hastalığa zemin hazırladığını ortaya koydu. Bunun bilincinde olan Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu Sağlık Kurumları İşletmeciliği birinci sınıf öğrencileri “Sağlık Ağızda Başlar” projesini başlattılar.

Meslek Yüksekokulu Müdür Vekili Sosyal Sorumluluk dersi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Barış Bayraklı öncülüğünde Öğretim Görevlisi Hatice Çetin danışmanlığında başlatılan proje ile ilköğretim 2. ve 3. sınıfta okuyan öğrencileri, velileri ve sınıf öğretmenlerini “Ağız ve Diş Sağlığı” konusunda bilgilendirmeyi amaçlıyorlar. 

Proje hakkında bilgi veren Proje Sözcüsü Nazlı Ekici, konuyla ilgili olarak, “Ağız ve diş sağlığı için en uygun zaman 6-9 yaş arasındadır. En uygun araç aile ve öğretmen cesaretlendirmesidir. Bu bağlamda ilköğretim 2. ve 3. Sınıf öğrenci çocukların velilerin ve sınıf öğretmenlerinin “Ağız ve Diş Sağlığı” konusunda bilgilendirilmesi ve eğitilmesi, fırçalama alışkanlığı kazandırılmasına yönelik bilinçlendirilme çalışmalarını yürüteceğiz.  Eğitimde öğrenci ve velilere eğitimcilerimiz tarafından, diş çürüğü nedir, dental plak nedir, nasıl çürük oluşur konularında bilgi verilerek doğru diş fırçalama, dış ipi kullanma ve dental plak uygulamalar gösterilecektir. Eğitimler sonucuna öğrenciler arası bilgileri ölçmek için bir yarışma düzenlenmesi planlanmıştır. Yarışma sonucunda iyi ağız ve diş sağlığı bakımı yapan öğrencilere diş fırçası, diş macunu, diş ipi verilecektir.” diye konuştu.

Bu konuda vatandaşlardan da destek bekleyen Öğrenciler, “facebook/sağlık ağızda başlar” adresinden kendilerine ulaşılabileceğini söyledi.


Tarih: 30.12.2014 17:56