PROFESYONEL LİGDE TAKIMI OLMAYAN İL KALMASIN!

Profesyonel ligde temsilcisi olmayan 16 Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) il başkanlığı ile 16 ilin gazeteciler cemiyeti başkanları eş zamanlı ve aynı metin ile bir basın açıklaması düzenledi.

PROFESYONEL LİGDE TAKIMI OLMAYAN İL KALMASIN!
29 Ağustos 2023 - 17:06 - Güncelleme: 30 Ağustos 2023 - 11:41

16 ilin ASFK Başkanları, Cumhuriyetin 100. yılında 15 milyon futbolseverin desteklediği 16 il takımının profesyonel lige çıkarılması talebinde bulundu. İçlerinde Sinop’un bulunduğu profesyonel ligde takımı olmayan illerin; Ardahan, Bartın, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Hakkari, Kars, Kilis, Sinop, Şırnak, Tunceli, Yalova ve Yozgat olduğu duyuruldu.

“BİZLER BAŞTA FUTBOL OLMAK ÜZERE SPOR CAMİASININ BİRER TEMSİLCİLERİYİZ”

ASFK Sinop Başkanı Ayhan Özhan düzenlenen basın açıklamasında; “Bugün bir araya gelmemizin nedeni çok samimi duygularla ve Türkiye’de ilk kez farklı bir alanda 15 milyon vatandaşımızın talebini dillendirmek içindir. Ancak peşinen şunu belirtmek isteriz ki, bizler bugün bu ortamda birlikte olduğumuz dakikalarda eş zamanlı 16 ilimizde de ASKF başkanları aynı basın metni ile basın mensuplarımızın karşısında bulunmaktadır. Bizler başta futbol olmak üzere spor camiasının birer temsilcileriyiz. Ülkemizdeki tüm spor dallarında son yıllarda çok büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Malumunuz olduğu üzere Bir çok dalda Avrupa ve dünya dereceleri bir bir ülkemize getirilmektedir. Bunda, kendisi de spor camiasında olan, spora çok büyük değer veren ve bu değerin sonucudur ki, tesisleşmelerden, alt yapı yatırımlarına her alanda yatırımlar sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve O’nun işaret ettiği hedef için emek harcayan Gençlik ve Spor Bakanlarımızın çalışmaları ve katkıları yer almaktadır.”

“TALEPLERİMİZİ SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA İLETİYORUZ”

Sinop’un profesyonel ligde takımı bulunmadığını işaret eden Özhan; “İlimizin yanı sıra Ülkemiz genelinde 16 ilimizde de profesyonel takım bulunmamaktadır. Bu 16 ilimiz alfabetik sıraya göre; 92.000 bin nüfusuyla Ardahan, 205 bin nüfusu ile Bartın, 231 bin nüfusu ile Bilecik, 284 Bin nüfusu ile Bingöl, 355 bin nüfusu ile Bitlis, 276 bin nüfusu ile Burdur, 564 bin nüfusu ile Çanakkale, 198 bin nüfusu ile Çankırı, 276 bin nüfusu ile Hakkari, 280 bin nüfusu ile Kars, 150 bin nüfusu ile Kilis, 223 bin nüfusu ile Sinop, 566 bin nüfusu ile Şırnak, 85 bin nüfusu ile Tunceli, 305 bin nüfusu ile Yalova ve417 bin nüfusu ile Yozgat’tır. Sonuç itibari ile 16 ilimizde yerleşik nüfus olarak toplam 4 milyon 507 bin, bu illerin nüfusuna kayıtlı olup yurt içi ve dışına dağılmış ancak halen hemşericilik ilişkileri devam eden yaklaşık 15 milyon vatandaşımızın İllerinde profesyonel futbol takımı görme istek ve arzuları giderek çok üst düzeylere varmıştır. İşte giderek artan ve dipten yukarıya gelen bu istek ve arzu sonucu bir araya gelen 16 ilimizin Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanları bu bildiriye imza koyarak, taleplerini başta, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm ilgililere ve futbol kamuoyuna duyurmak istemişlerdir. Bilindiği gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın karar ve talimatları sonucunda Ülkemizin tüm İlleri kendi Üniversitelerine kavuşmuşlardır. İçinde bulunduğumuz yıl Cumhuriyetimizin 100. Yılıdır. Diğer yandan 2023 ün Türkiye Futbol Federasyonu’nun da 100. Yılı olduğunu belirtmek isteriz.”

“BU GÖRÜŞÜMÜZDE ISRARLI OLDUĞUMUZU BELİRTMEK İSTİYORUZ”

Ülkede spor dalları arasında futbolun birinci sırada geldiğini hatırlatan Özhan, “Futbol sadece izlenmesi bakımından birinci sırada olmayıp, lisans sayıları bakımından da birinci sıradadır. Cumhuriyetimizin 100. Yılında tüm illerimizde Üniversite mevcutken maalesef 16 ilimiz profesyonel takımlarından yoksundur. Futbol kamuoyunca da bilindiği gibi 3. Lige yükselebilmenin tek yolu BALda sezon şampiyonu olması sonrası eleme karşılaşmalarında da başarılı olmak zorundadırlar. BAL da sezon boyu şampiyon olan takımlarımız bir eleme müsabakasında 3.lig hakkını kaybetmektedir.  Oysaki BAL da 12 grup oluşturup şampiyon olan kulüplerimiz, 4 gruptan oluşacak 3.Lige direk çıkma şansına sahip olacaktır. Bu görüşümüzde ısrarlı olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Ancak; Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında profesyonel ligde takımı olmayan il kalmaması 15 milyon futbolsever adına öncelikli talebimizdir. 1987 lerde Rahmetli Turgut Özal’ın Başbakanlığı döneminde böyle bir uygulamaya gidildiği hafızalarımızda kayıtlıdır. 16 İlimiz adına böyle bir talepte bulunmak yalnızca futbol tutkusundan kaynaklanmamaktadır.”

“GENÇLERİMİZ İÇİN DE FUTBOL BİR TERAPİ OLABİLECEKTİR”

3.lig 4.grup oluşmasının Türk Futbolunun gelişimi açısından çok büyük etken olacağını kaydeden Özhan; “Amatör liglerimize, U liglerimize, illerde hedef takım, profesyonel takımda oynama arzusu kazanıp çok büyük katkı sağlayacaktır. Kaldı ki, 16 ilimizde de profesyonel takım olmaması nedeni ile çocuklarımız ve gençlerimizde giderek artan bir futboldan uzaklaşma gözlenmekte, umut vaat eden yetenekler umutsuzluğa kapıldıklarından alt yapıda yetişme oranları giderek düşmektedir. Özellikle son 10 yıl içinde yine Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile hemen hemen tüm illerimizde mükemmel stadyumlar, tesisler inşa edilmiştir. Bu tesislerden profesyonel olarak yararlanabilme şansının 16 ilimize verilmesi karşılaşma günlerinde İllerimizin heyecanını zirveye taşıyacak olup, futbol da giderek azalan seyirci sayısının da yeniden yükselmesini sağlayacaktır. Hakem camiamız özellikle illerde görev yapan hakemlerimiz profesyonel müsabakalara gelen hakemlerimizi izleme fırsatı bulacak, bu 16 ilimizde hakem alt yapısındaki hızla azalışın önüne geçilmesi mümkün olabilecektir. Tüm İllerimizde üniversiteleşmenin tamamlandığı göz önünde tutulduğunda profesyonel ligde temsilcisi olmayan 16 ilimizdeki on binlerce Üniversite öğrencimizin de profesyonel karşılaşmaların heyecanını duyacak, futbol tutkuları canlanacak, boşluklar nedeni ile bir takım yanlışlar içine sürüklenmesi muhtemel bazı gençlerimiz için de futbol bir terapi olabilecektir. Bu ve daha birçok sebepler dahilinde il takımlarından oluşacak 3 Lig 4.grup Süper lig kulüplerimizin de pilot takımları gibi değerlendirme şansı olacağından bu büyük buluşmanın ülke futboluna her türlü olumlu katkı sağlayacağına yürekten inanmaktayız. Tüm bu anlattıklarımızın ışığında Cumhuriyetimizin 100. Yılında Ülkemiz genelinde Profesyonel ligde temsilcisi olmayan İlimizin kalmaması için bir düzenleme yapılmasını başta spor ve futbol tutkunu Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere talepte bulunduğumuzu kamuoyu ile paylaşır, Siz değerli basın mensuplarımızdan da bu konuda yerelde ve ulusalda sesimiz olmanız umut ve dileği ile katılımlarınız için teşekkürlerimizi sunarız.” İfadelerine yer verdi.

Bu haber 9472 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

<