SİNOPLU BALIKÇILAR SEZONU DEĞERLENDİRDİ!

Sinoplu Balıkçılar 1 Eylül’de başlayıp 15 Nisan’da sona eren balık av sezonunu değerlendirdi.

SİNOPLU BALIKÇILAR SEZONU DEĞERLENDİRDİ!
16 Nisan 2024 - 17:00 - Güncelleme: 19 Nisan 2024 - 17:12

Balıkçılar geçen senelere nazaran kâr marjlarında düşüş yaşandığını ve insanların alım güçlerinde düşüş olduğunu belirtti.

“İŞLERİMİZ DÜŞÜK”
Sezonun ekonomik olarak düşük geçtiğini belirten Balıkçı Ümit İslah; “Balık düzeni az. Balıklarımız da az sayıda geliyor. Eskiye oranlar şu anda işlerimiz daha düşük. Eskiden daha çok Balık oluyordu. Bu sene alım da düştü. Bu sezon bitik. Büyük kayıklarımız 1-2 ton mazot yakarken şimdi 3-4 ton mazot yakmak zorunda kalıyor. Artışlar yüksek. Tekneler balıkların peşine gidiyor ama balık yok. Vatandaşın da alım gücü düştü. Maaşlardan da belli zaten. Bir kalkan balığı burada 10 bin liradan aşağı değil. Vatandaş zaten 10 bin lira maaş alıyor tüm maaşını da buna veremiyor. Eskiden 5 bin liraya aldığı kalkanı şimdi 10 bin liraya alıyor."

“ALIM GÜÇLERİ ZAYIF”

İşlerinde yüzde elli oranında düşüş yaşadıklarını ifade eden Sinoplu Balıkçı İbrahim Gündoğdu ise; “Hayırlısıyla bu sezonu da yüzümüzün akıyla bitirdik. Bundan sonra dip avlarından gelecek olan balıklar olur. Sinop ve çevresi için yeterli olur ama büyük şehirler için zor mevsimler olacak. Onlar daha ziyade havuz balıklarıyla yetinmek zorunda kalacaklar ama bizler dip avlarından gelen mezgit, istavrit, kalkan, iskorpit balığımız özellikle barbun, tekir balıklarıyla biz idare edeceğiz. Bu sezon çok kritik geçti. İnsanların alım güçleri bayağı bir düştü. Eskiye oranla hemen hemen yüzde 50 diyebilirim. Bizim işlerimiz de yüzde 50’ye düştü. O kadar ahım şahım işlerimiz olmuyor. Geçen yılları arıyoruz. Müşterilerin alım güçleri de çok zayıf. Özellikle kredi kartlarıyla devam ediyorlar. Alım güçleri zayıf." diye konuştu.

 


Bu haber 12587 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Günün Başlıkları

<