İSİMLERİ O SOKAKLARDA YAŞAYACAK!

Sinop'ta, merhum gazeteciler Şevki Yıldırım ve Levent Bektaş’ın isimleri, evlerinin bulunduğu sokaklara verildi. Gazetecilerin isimlerinin yer aldığı tabelalar düzenlenen törenle asıldı.

İSİMLERİ O SOKAKLARDA YAŞAYACAK!
14 Haziran 2024 - 19:30 - Güncelleme: 20 Haziran 2024 - 12:32

Sinop Belediye Meclisi, 2017 yılında hayatını kaybeden Şevki Yıldırım ve 7 ay önce vefat eden Levent Bektaş’ın isimlerini evlerinin bulunduğu sokaklara verme kararı aldı. Alınan kararla Yeni Mahalle Okulaltı Sokak’ın ismi Şevki Yıldırım Sokak, Alaadddin Cami yanında yakınında bulunan İncedayı Sokak’ın ismi Levent Bektaş oldu. Ayrıca, merhum Levent Bektaş’ın evinin bulunduğu sokağa da Levent Bektaş Aralığı Sokak ismi verildi. Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyetinin bahçesinde düzenlenen törenin ardından sokaklardaki eski tabelalar sökülerek yenileri takıldı.

Törende konuşan Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Demirel, “15 Eylül 2017’de toprağa verdik. 15 Eylül, onun için çok önemliydi, Atatürk’ün Sinop’a geliş tarihi ve kurucusu olduğu bizlerle birlikte Gazeteciler Cemiyetimizin de adı. 15 Eylül’de 2017’de toprağa verdik. Yılmaz bir basın savunucusu, basın özgürlüğü savunucusu, dört dörtlük bir Cumhuriyetçi, yani sosyal hukuk devletine gönülden bağlı ve bunun savaşını veren bir arkadaşımızdı. Levent Pektaş, yakın tarihte kaybettik. Olmazsa plmazları vardı, hayalleri vardı ve Sinop'un ismini ülkeye taşıyan bir isimdi Altın plak Ödülleri ile birlikte. Çok yakından tanıyorsunuz. O da tam bir Cumhuriyetçi, Atatürkçü, Atatürk devrimlerine yürekten bağlı ve bunu ev platformda dile getiren, savaşını veren bir arkadaşımız idi. Her ikisinin de ruhları şat, mekanları cennet olsun” dedi.

Sinop Belediye Başkanı Metin Gürbüz ise “Bu ana tanıklık ediyoruz. Zaman zaman toplumları, şehirde yaşayan insanları tarih sınar. O kent için, o kentte yaşayan insanlar için, o kente değer katan, o ülkeye değer katan yazarlar, şairler, özneler, aktörler için ne yaptığınız. Evet, biz de Sinop Belediyesi Meclisi olarak, meclis üyeleri olarak, 6 Mayıs 2024 tarihinde bir meclis kararımızda, bir tanesi 67 sayılı meclis kararı Şevki Yıldırım büyüğümüze, diğeri de Levent Pektaş büyüğümüze 69 sayılı meclis kararlarıyla böyle bir karar aldık ve bu kararı ortaklaştırdık. Bundan dolayı da meclis üyelerimize ve bu kararlarından dolayı da Sinop halkına şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Törene Sinop Belediye Başkanı Metin Gürbüz, Belediye Başkan Yardımcısı Ayun Özsönmez, CHP Sinop İl Başkanı Aykut Cem Yalçınkaya, CHP Sinop Merkez İlçe Başkanı Samet Bayrak, Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Demirel, merhum gazetecilerin yakınları ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.

 


Bu haber 15371 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

<