Salih Koç

Salih Koç

Her Telden
[email protected]

ŞEMSİ EFENDİ

31 Mart 2022 - 13:43

Sanırım çoğumuz Şemsi Efendi adını duymuşuzdur. ‘’Elbet de duyduk’’ dediğinizi duyar gibi oluyorum. Atatürk bilinir de Şemsi Efendi bilinmez mi?..
Şimdiye kadar Şemsi Efendi’den, Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk öğretmeni diye söz edilse de Şemsi Efendi kimdir? Kısmını genelde hep atlamışızdır. ‘’Tarihi olayları o zamanın şartlarına göre değerlendirmek gerekir’’ dereler bazı tarihçiler...
Biz de o zaman size, Mustafa Kemal Atatürk’ün gittiği ilk okulu olan Şemsi Efendi İlkokulunun bulunduğu yer olan Selanik hakkında kısacık da olsa bir bilgi verelim.
Selanik, (Bugün Yunanistan sınırları içindedir.) Osmanlı Devleti’nin en modern şehirleri arasındadır. İlerici akımların vücut bulduğu, sokaklarında aydınların dolaştığı bir şehirdir Selanik.
Bu yazıyı okurken ben de çoğunuz gibi bir an Selanik şehrinde doğmanın hem küçük Mustafa için hem de ülkemiz için ne kadar büyük bir şans olduğunu düşünmekten kendimi alamadım.
Selanik’te gerici engellemelere rağmen ilk defa yeni usullerle (Usul-i Cedide) eğitim yapan Şemsi Efendi okulunda küçük Mustafa’nın okula başlaması, Türk Ulusunun makûs talihini değiştirmiştir. Bu, iyi eğitimin toplum ve ülke nezdinde ne kadar da önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermesi bakımından seçkin bir örnektir.
                                                                                                              
NOT:
Daha geniş bilgi için;
Atatürk’ün İlk Öğretmen. Şemsi Efendi
(Azmi KOÇAK – Puslu Yayınları)

 

Bu yazı 681 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum