Gül Ustabaş Genç

Gül Ustabaş Genç

SESSİZLİĞİN SESİ
[email protected]

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

03 Aralık 2022 - 12:48

Bugün, Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılından bu yana 3 Aralık’ta kutlanmakta olan bir Uluslarası farkındalık günü.

Dünyada 1 milyardan fazla, Türkiye’de ise yaklaşık 5 milyon olan engelli sayısı her geçen gün kazalar, hastalık ve savaşlar sonucu artmaktadır.

Ülkemizde yaşayan engellilerin yaşadığı sorunlar, en başta empati yapmak suretiyle aşılabilir. Onların sorunları engeli ile paralel artmaktadır. Bir engelliye yardımcı olmak istiyorsanız öncelikle onun sıkıntılarına vakıf olmalısınız.

Bugün en büyük sıkıntı engellilerin protez, ortez ve cihazlarının temininde sıkıntı yaşanması. Bildiğiniz gibi bunlarda en büyük pay SGK da ve sağlıkta. Engellilerin engeli ile ilgili olan her türlü sağlık ve cihaz hizmetinin karşılanması sosyal devlet ilkesi ile mümkün. Bunu aşmanın yolu engelli ve ailelerinin direkt hastane-medikal firma ile muhatap olmayıp SGK nın devreye girmesidir. Piyasa ile SGK nın verdiği fiyatlar birbirleriyle bağdaşmadığından birçok engelli mağdur oluyor. Halbuki gerekli olan bilgi ve belgeleri engelliden/sigortalıdan isteyerek bunu piyasadan usulünce temin ederek vermesi mümkün.

Günümüzde çoğu engelli rehabilite edilebilir. Bunun için yetenekleri doğrultusunda sorunsuz eğitim verilmelidir yaşı kaç olursa olsun. Ayrıca onların bu yetenekleri doğrultusunda iş imkanları sağlanmalı. İş verirken bu neyi yapamaz değil neleri yapabilir diye düşünülmeli. Acımak yerine motive edilmeli.

Engellerin komple kalktığı bir gelecek dileğiyle… 

Gül Ustabaş GENÇ

Sinop Kent Konseyi Engelli Meclis Başkanı

Bu yazı 531 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum