R.Necdet KANAL

R.Necdet KANAL

SPORDA TARİH

MODERN OLİMPİYAT OYUNLARI CİTİUS-ALTİUS - FORTİUS

05 Ağustos 2021 - 11:56

Modern Olimpiyat Oyunlarının kökeni Antik Yunan’da dönemin şehir devletleri arasında tanrıları Zeus adına ve savaşçılık yeteneklerine bağlı olarak yapılan Antik Olimpiyatlardır.  MÖ 776 yılında OLIMPIA Bölgesinde başlayan bu oyunların temel yarışları Koşu, cirit Atma, Disk atma, Boks, güreş, at ve Araba yarışlarıydı. Yarışları kazananlara maddi ödül verilmez, zeytin yapraklarından yapılmış taç takılırdı. Bu tacı takmak ve taşımak büyük bir onurdu ve bütün şehirde çok büyük saygınlığı olurdu. Bu döneme ait heykeltıraş Miron’un meşhur Disk atan genç bir atletin heykeli vardır.

Modern Olimpiyat Oyunlarının Kurucusu "İnsanlar birbirini sevmeyebilir ama saygı göstermek zorundadırlar. Bunun için de birbirini tanımaları gerekir." diye düşüren Fransız Pierre de Coubertin'dir.

Olimpiyat Oyunlarının simgesi olan CiTiUS (daha yükseğe), ALTİUS (daha hızlı), FORTUS (daha güçlü) sözleri ve beyaz zemin zerine her biri kıtaları temsil eden, üstte üç altla iki birbirine geçmiş üstteki mavi AVRUPA, Siyah AFRİKA, Kırmızı AMERİKA; Alttaki Sarı ASYA, Yeşil AVUSTURALYA’YI temsil eden Olimpiyat Bayrağı ile birinci Modern Olimpiyat Oyunları, Antik Olimpiyat oyunlarının doğduğu yerin Antik Yunanistan olması nedeniyle 1896 yılında Atina’da yapılmıştır. Bu Oyunlara on dört ülke, iki yüz kırk bir sporcu ATLETİZM, BİSİKLET ATICILIK, CİMNASTİK, ESKRİM, GÜREŞ HALTER, YÜZME olmak üzere dokuz branşta katıldılar.

 • MODERN Olimpiyat Oyunlarına ülkeler değil şehirler talip olur. Bunun için oyunlar şehir adıyla anılır. (Son olimpiyat Oyunlarının yapıldığı Rio de Janeiro’da Olimpiyat Oyunlarına talip olan İstanbul finalde Tokyo'ya kaybetmişti)

•Olimpiyat Oyunları dört yılda bir yapılır. Bu yıla “Olimpik Yıl" denir.

•Yunanistan'ın Olimpia dağındaki ateşte yakılan olimpiyat meşalesi atletler tarafından elden ele koşarak oyunların açılış töreninde oyunlar sonuna kadar yanacak olan Büyük Olimpiyat Meşalesi o ülkenin atleti tarafından ateşlenir ve Olimpiyat Oyunları başlar.

•Olimpiyat Ateşi, yüce ve temiz özlemlerin, uçurulan güvercinler barışın sembolüdür.

•Olimpiyat Oyunlarının en büyük özelliği irk, din, renk ayırımı yapmaksızın yalnızca amatör sporculara açık oluşu idi. Herhangi bir şekilde sporculuk yeteneği sayesinde para aldığı tespit edilirse (spor malzemeleri üreten uluslararası büyük firmalar Olimpiyat Şampiyonlarına kendi malzemelerini kullanma karşılığı büyük paralar öderler) Madalyası geri alınır bir daha yarışlara sokulmazdı. Bu kural artık uygulanmaz hale geldi.

•Oyunların açılış töreninde oyunlara katılan bütün sporcular OLIMPIYAT YEMINI" ederler. "Olimpiyat Oyunlarında ülkemin şerefini ve sporun zaferi için kurallara uyarak dürüst yarışacağımıza ve gerçek sportmenlik ruhu içinde mücadele edeceğimize and içeriz"

 

Bu yazı 76 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.