Çetin TEK

Çetin TEK

BENİM KALEMİMDEN
cetintek57@hotmail.com

ÖZÜR DİLEMEK

28 Kasım 2022 - 11:33

İnsanlar birbirleri ile arasındaki sorunları iletişim yolu ile çözerler. Bazen şartlar iletişim dışına çıktığında  kişiler kusurlu davranışta bulunabiliyor  veya yanlış yapabiliyor. Bu durum insanlar arasına gerginlik yaratsada,  ortam yumuşatılarak yapılan yanlışlıklar  telafi edildiğinde özür dilemek bir erdemliktir. Bu tutum  esasen iki tarafıda rahatlatarak   hem mutlu eder hemde insanı ruhen huzura kavuşturur. Burada en önemli etken  kişilerin  yapmış oldukları yanlışı anladığında özür dileyerek olumsuz tutum ve davranışlardan kaçınarak gerginliği ortadan kaldırmaları taktir edilecek bir davranıştır.   Günlük yaşantımızda istemesekte bazen gergin anlarımız olduğunda etrafımızdaki insanları kırdığımız ve üzdüğümüz anlar  oluyor. Bu tutum ise insanları son derece rahatsız eden bir durumdur. Burada mağdur olan hak etmediği halde kötü davranış görendir,  suçlu olan ise  etrafını  huzursuz ederek insanları rencide eden kişidir. Bu durumda yapılması gereken tek şey  insanların gönlünü almak ve yapılanın yanlış olduğunu belirterek özür dilenmesidir. Eğer insanlar yaptıklarının yanlış olduğunu hissettiğinde özür dilemeleri  kişilerin vicdanında dostluğun, sevginin ve  kardeşliğin temelini atmış  olurlar. 
Dünya üzerinde hatasız hiç bir insan yoktur. Sadece hata yaptığı halde  hatasını bir türlü  kabul etmeyen insan vardır. Suçlu oldukları halde ya başkalarını suçlarlar yada çamur atarak kendilerini temize çıkartmaya gayret ederler. Fakat, bu karaktere sahip olan insanlar hiç bir zaman özür dileme taraftarı değildirler.  Bir hata yapılmıştır ve bu hatanında telafi edilmesi  tekrar o kişinin güvenini kazanma yolu ise özür dilemektir.  Özür dilemek veya dilememek kişilerin kendi isteğine bağlı bir durum olduğundan, hiç kimse başkasını özür dilemeye zorlayamaz. Esasen özür dilemek bir çok olayın çözülmesine yardımcı olacağı gibi, bozulan ilişkileri  tamir ederek  sevginin ve dostluğun kazanılmasına yardımcı olur. Bazı insanlar için özür dilemek anlamsız ve gereksiz görünebilir. Tabiki bu insanların hal ve durumuna baktığımızda ya kendini beyenmiştir yada hiç bir hatayı kabul etmeyen kişiliğe sahip insanlardır. Yaptıkları her şeyin doğru olduğunu sanarak   diğer kişilerin hiç bir görüşüne saygı göstermezler. Kendisine saygısı olmayan bir insanın başka bir insana saygı duyması beklenirmi ? Her şeyi gurur yaparak sürekli kendini öğerek  ön plana  çıkartan bir  insan yaptığı hataya rağmen başkasından özür dilemek kendisini değersiz yapacağı düşüncesine kapılarak özür dilemekten her zaman kaçınmışlardır. 
Bazı insanlar yapmış oldukları yanlış ve hata sonucunda özür dilemenin bir yenilgi olduğunu düşünerek özür dilemeye yanaşmazlar. Özür dilemek asla bir yenilgi değildir. Konuşmalarla  veya  yapılan   hatalarla karşındaki insanı toplum içinde veya çevresinde  küçük düşürerek gururuyla oynamak hiç kimsenin hattına değildir. Yapılacak tek şey ise o arkadaşını kaybetmek istemiyorsan  o kişiden özür dilemek olmalıdır. Bazen insanlar elinde olmadan yaptıkları hatalardan pişmanlık duyarak ve  hatasını kabul ederek özür dilemesi  o kişinin  ahlaki değerinin ne kadar üst düzeyde olduğunu gösterir.  Esasen özür dilemek hiç kimseye bir şey kaybettirmez.   Yaşadığımız süre içersinde bazen kendimize yapmış olduğumuz kötülükler mutlaka vardır. Çok zararlı bir madde olduğu halde inatla içilen bir sigara ve sonucu ise hastalanarak ömür boyu çekilecek zahmetler. Vücudumuza verdiğimiz zarardan dolayı kendimizden özür dileyerek yapılanların yanlış olduğu idrakına vardığımızda iş işten geçmiş oluyor. Keşke  birbirimize  hiç yanlış yapmasakta özür dileme durumunda kalmasak. Yapılan hatalar sonrası  sarsılan  güveni özür dilesek dahi bazen malesef  tamir etmek  zor oluyor. 
Her insanın gergin olduğu anlar mutlaka vardır. Bu gerginliğimizi çevremize veya etrafımıza yansıttığımızda insanları kırdığımız veya üzdüğümüz  zamanlar olmuştur. Bu durum aile arasında da geçerlidir. Bir aile içinde anne, baba ve çocuklar arasında iletişim çok önemlidir. Eğer aile içinde sağlıklı bir  iletişim mevcutsa bir sorun yok demektir. Fakat, iletişim sorununu yaşayan bir aile içinde  her zaman problem  var demektir. Bu durum  bir aile içinde huzursuzluğun nedenlerinden biridir. Eğer bir çocuk anne ve babasını üzdüğünü hissetiğinde veya farkına vardığında özür dilemesi  aile içinde bir rahatlamaya neden olacaktır. Bunun tam tersi olan anne veya babanın çocuğuna karşı özür dilemesi zor gelsede  aile  içindeki ilişkilere olmumlu katkı sağlayacaktır. Anne ve baba da aile içinde hata yapabiliyor. Bu hatalar sonucunda çocuğunuzdan özür dilediğinizde çocuğunuza bir özgüven gelecek ve anne babanın düştüğü hataya çocuklar düşmemeye gayret edecektir. Burada anne ve babanın görevi duygularına hakim olmak, çocuğunuzun yaptığı yanlışları  güzel  bir yaklaşımla anlatmak aile içi huzru sağlayacaktır. İnsan olarak hata yapmak her zaman bizimle beraber olan duygudur. Yapılan hata veya yanlışlara karşı, kırılan kalplere ve sarsılan güveni tekrar kazanmak için   ÖZÜR DİLEMEK bir erdemliktir.

Bu yazı 177 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum