Şükrü Zeki Demirel

Şükrü Zeki Demirel

ŞEYTANIN GÖR DEDİĞİ
sukruzekidemirel@gmail.com

BİR SİNOP KLASİĞİ ; LAKERDA FESTİVALİ

24 Kasım 2022 - 02:05

3003 üncü Sinop Lakerda Festivali 18-20 KASIM 2022 günlerinde gerçekleştirildi.
Öncelikle, Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Sayın Ahmet Çobanoğlu 'nu ve yönetim kurulunu yürekten kutluyorum. Ve tabii ki Sinop Belediye Başkanlığını, Sinop Ticaret ve Sanayi Odasını, KUZKA' yı da kutluyorum. Festivalde görev alan tüm emekçilere teşekkürler.
Festival sorunsuz ve çok başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Her bir tezgaha halkımızın samimi ve yakın ilgisi yansıdı.
Biz de, Sinop Yazarlar,Şairler ve Sanatçılar Derneği (SİYAŞAD) olarak Sinoplu yazarlar ve şairlerimizin eserleri ile halkımızı buluşturduk. Sinoplu yazarlarımızı, şairlerimizi tanıttık.  Stantımızda kitaplarını imzaladılar okuyucuları için.
Ayrıca Derneğimiz ile Sinop Tarih ve Kültür  Araştırmaları Derneği ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz, üstad Karikatüristimiz Aşkın Ayrancıoğlu'nun öncülüğünde hayata geçirilen ULUSLARARASI 1. SİNOPLU DİYOJEN Karikatür Yarışması SABAHATTİN ALİ Portreleri temalı yarışmada uluslararası jüriye, yine değişik ülkelerden 233 yarışmacı 330 eser göndermişlerdi. Ödül kazanan ve jüri tarafından sergilenmeye lâyık görülen 70 eser festival kapsamında sergilenmiş, halkımızın samimi ve sıcak ilgisini çekmiştir.
Her festivalde, her etkinlikte hatalar, yanlışlar, eksiklikler, unutulanlar olabilir. Çok aşırı olmadığı sürece normaldir  bunlar. Bu festival içinde geçerlidir bu durum.
Benim bir eksiklik olarak gördüğüm veya öyle düşündüğüm, yapılması gerektiğine inandığım talebimi sevgili başkanım Ahmet Çobanoğlu' na  önerim olarak sunmak istiyorum.
Festivalin ana teması DENİZ, BALIK ve SİNOP olduğu için programlarında bunlara uygun olarak hazırlanması doğaldır, gerekliliktedir de aynı zamanda. Benim  önerim ise sanırım bu programa ters düşmeyecek bir öneridir.
Sinop'u ve Sinopluları daha yakından tanımak ve tanıtmak, çok eskilere giderek tarihini ortaya çıkarmak, Sinope'den başlayarak atalarımızı, yaşamlarını, kültürlerini, sanatlarını, vasiyetlerini, emanetlerini öğrenmek isteriz. Bu konuda araştıran, okuyan, bilgi ve belgelere ulaşan arkadaşlarımız, dostlarımız var bizim. Örneğin bir Cemalettin Kaya' mız, bir Hayrettin Bozkurt'umuz var. Ben bu arkadaşlarımızın belge ve bilgilerinin kapalı mekanlarında, dost meclislerinde yapılan sohbetlerde paylaşılmasını istemiyorum. Artık halk ile buluşmaları, sohbetlerini genişletmeleri, belge ve bilgilerini daha geniş kapsamlı toplantılarda halk ile paylaşmaları gerekir. Tabii, onlar gibi nice değerlerimiz olduğunu da unutmayalım. Ve her birine çeşitli etkinliklerde mikrofon uzatalım derim. Daha da ileri giderek Belediye Başkanlığımız  öncülüğünde ve belediyemize ait olmak üzere bir KENT MÜZESİNDE değerlendirilmelerini istiyorum artık. Unutmayalım ki yakın zamanda kaybettiğimiz  bir Zeynel Zeki Özcanoğlu 'muz da vardı bizim. Şimdi nerede o devasa büyüklükte arşivi ?
Kaybetmeyelim onları.
Bizim, yani biz SİNOPLULARIN önce kendimizi, geçmişimizi, atalarımızı, kültürlerimizi tanımamıza ihtiyacımız var.
NE DERSİNİZ ;
Sinop klasiği festivaller içinde veya derneklerimizin hazırlayacakları etkinlikler içinde bu değeri arkadaşlarımızı da görsek, dinlesek, bilgilerinden yararlansak, öğrensek daha güzel olmaz mı ?

 

Bu yazı 565 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum