Şükrü Zeki Demirel

Şükrü Zeki Demirel

ŞEYTANIN GÖR DEDİĞİ
sukruzekidemirel@gmail.com

SEVAP MI? GÜNAH MI?

14 Ocak 2023 - 19:32

Bu iki kavram birbirlerine hem tam karşıtlardır, hem de bir o kadar yakındırlar. Bir olay olur, kimisi beğenir SEVAP der, diğeri beğenmez GÜNAH der. Her iki sözcük DİNİ kavramlardır ve kapsamları oldukça geniştir.

Peki, soracaksınız şimdi ; “ Nereden aklına geldi bu sözcükler? “ diye.

Yeni aldığım bir duyum ile Sinop Emek, Barış ve Demokrasi Platformu Yürütmesinde birlikte görev yaptığımarkadaşlarımla bir araştırma yaptık.

Olay şu; Sinop Üniversitesi Yönetimi üniversiteye 2500 kişilik CAMİ kazandırmak istiyor. Bunun için gerekli çalışmalar yapılıyor, projeler hazırlanıyor. Yer tahsisi için - kendi seçtikleri bir alanı – Sinop Orman İşletme Müdürlüğünden talep ediyorlar. Talep olumlu karşılanıyor ve tahsis edilen alana CAMİ yapılması için çalışmalarda başlıyor. Tahsis edilen yer Üniversite Kampüsü ile İlahiyat Fakültesi karşısındaki ve Ayancık-Sinop yolu üzerindeki ORMANLIK arazidir. Tahsis işlemleri geçtiğimiz yaz aylarında bitirilip arazi üniversiteye teslim ediliyor.

Ben, anılan arazide ağaçlar kesildiği duyumunu aldığımda, 12 Ocak Perşembe günü inceleme yapmak üzere Sinop Barış, Emek ve Demokrasi Platformu Yürütmesi olarakarkadaşlarımla alana gittik. Gittik gitmesine de çalışan veya kesim yapan falan yoktu. Yoklardı çünkü yaklaşık 4 dönümlük alandaki tüm ağaçlar kesilmiş, temizlik bile yapılmış, ölçümler de yapılarak alan içinde işaretlemeler incelikle yapılmıştı. Hatta kesimler dışarıdan belli olmasın diye yol tarafındaki ilk sıra ağaçlar kesilmemişti. Halen duruyor o ağaçlar. Fotoğraflar ile olayı belgeledik.

Üzüldük tabii ki. Hatta manzarayı görünce kahrolduk tam anlamı ile. Nasıl kıymışlardı yüzlerce ağaca, tohuma, böceğe, kuşlara, canlılara? Ve bu kıyıma karar verenlerde Bilim İnsanlarıydılar!

Şimdi Sinop Üniversitesi Sayın Rektörüne sormak istiyorum. Sizlerde düşünün bu sorumun cevabını. Bakalım sayın rektör ile birlikte kimler o iki sözcükten birini doğru bulacaklar?

*AĞAÇLARI KESEREK CAMİ YAPMAK MI SEVAPTIR?

*CAMİ YAPMAK İÇİN AĞAÇLARI KESMEK Mİ GÜNAHTIR?

Ayrıca şu soruları da soralım;

*Üniversitede 2500 kişilik camiye gerçekten ihtiyaç var mıdır?

*Farklı inançlara mensup öğrenci ve öğretmenler için de ibadethaneler düşünülüyor mu?

*Bir bilim yuvasına cami için ayrılacak sermaye ile üniversitede olmayan bir fakülte veya birkaç Yüksek Okul açılması daha doğru olmaz mıydı?

*Cami yapımı için üniversite çalışanlarının istekleri dışında ücretlerinden kesinti yapıldı mı? Öğrencilerden bağış yapmaları istendi mi?

 

İsterim ki Sayın Rektör önce “ SEVAP MI? GÜNAH MI? “ soruma ve diğer soru ve yorumlarıma cevap versin.

Beni tanıyanlar bilirler. Ne dine karşıyım, ne inananlara. Ne ibadetlere karşıyım, ne de ibadethanelere. Ancak, bizlerde bir söz vardır ; “ Eve lazım olan camiye haramdır. “ denir. Bu nedenle ibadethaneler İHTİYAÇ, UYGUN YER ve YETERLİLİK gözetilerek yapılmalıdır. Ancak bizim toplumumuzda camiler, ihtiyaçtan çok biraz gösterişe, biraz yarışa, birazda “ biz daha fazla Müslümanız “ iddiasına göre yapılmaktadır ne yazık ki.

Her neyse! Yine baştaki soruma döneyim;

*Ağaç keserek cami yapmak SEVAP MIDIR?

*Cami yapmak için ağaç kesmek GÜNAH MIDIR?

NE DERSİNİZ?

Bence çok büyük günah işlediler. Çünkü ağaçlar ile birlikte böcekleri, çiçekleri, tohumları, kuşları da öldürdüler. Kesim alanını çöle çevirdiler, bitmedi BETONA gömecekler. Bana göre bu günahın hesabını öbür tarafta çok zor verirler bu BİLİM İNSANLARI!

YANILIYOR MUYUM?

Bu yazı 432 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum