Türkan DİNÇER

Türkan DİNÇER

AÇIK KAPI
turkandincer@msn.com

İNSAN OLMAK!

02 Ağustos 2022 - 16:10

Bir duruşu olmalı insanın. Gittiği yol yanlış da olsa kendi yolu olmalı
Onuru olmalı insanın. “Onur” kelimesinin İnsanın kendine karşı duyduğu saygı, şeref, öz saygı, haysiyet, izzetinefis anlamına geldiğini bilerek altını doldurmalı.
Kişiliği olmalı insanın. Kendisine gelecek olan her eleştiriye kendi kimliği ile cevap verebilmeli
Düşüncesi olmalı insanın. Kendini ve yola çıktıklarını savunabilecek düşüncelerini aktarabilmeli dağa, taşa, toprağa ve insana.
Her konuda bilgisi olmalı ama tek bir konuda uzmanlaşmalı insan.  Körü körüne gitmemeli ve sorgulayabilmeli yapılan her eylemi,
Pişmanlıkları da olmalı keşkeleri de insanın. Pişmanlıklarını anlatabilmeli keşkelerini düzeltecek durumda olup yaptıklarının altına atabilmeli kendi imzasını.
Yalan söylememeli insan. Gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu olduğunu bilerek konuşmalı.
 Satmanın Bir değer karşılığında bir malı alıcıya vermek olduğunu, bir çıkar karşılığında bir şeyi gözden çıkarmak, feda etmek olmadığını anlamalı.
Kendi yolunu kendisi çizebilmeli insan bir başkasının çizdiği yoldan gitmeyi ret edip başkasının verdiği sözlerle hareket etmemeli.
Umudu olmalı insanın. Umudu olmayanlar umut aşılamalı herkese.
Sevdası olmalı insanın. Doğaya, insan, hayvana, ağaca, yeşile v.s sevdalanmalı ve sevdası için ölümü göze alabilmeli.
Başkalarının mutsuzluğundan mutlu olmamalı insan. Ağlamalı gerekirse mutsuz olup acı çekenlerle, silebilmeli gözyaşını ve elini koyup sol yanına hissetmeli ağrısını göz yaşından haz almamalı insan.
Kimsenin üstüne basıp yükselmeyi haya saymalı insan. Yükselirken eğilmeyi bilip dokunabilmeli ezmekten çekindiği her şeye ve sevgi ile bakabilmeli börtü böceğe bile.
Vefa’nın bir semt adı olmadığını, vefanın sevgi, dostluk bağlılığı olduğunu anlayıp ona göre davranmalı birlikte olup birlikte yol yürüdüklerine insan
İNSAN olmayı bilmeli insan ve insan olamayanlara dönmeli sırtını. İnsan olanlarla el ele tutuşup yürümeli aydınlığa, yanacağını bile bile tutunmalı güneşe indirmeli gökyüzünden insan olanların üstüne ve sevgiden başka hiçbir şeyi almamalı yüreğine İNSAN olmak istiyorsa. 

Bu yazı 805 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum