Simge Uzun&Dilara Açıkgöz

Simge Uzun&Dilara Açıkgöz


ÇOCUĞUM ODAKLANAMIYOR!

24 Nisan 2021 - 17:12

ÇOCUĞUM ODAKLANAMIYOR!
Ne çok duyuyoruz anne-babalardan bu cümleyi... “Odaklanamıyor.”, “Kendini vermiyor.”, “Yerinde durmuyor.”, “1 dakika önce sorduğum şeyi unutuyor.”, “İnsan 1+1=2 işlemini unutur mu? Bunu bile unutuyor.”, “Sürekli istediği şeyleri yapmak istiyor.”, “Bıraksak sabahtan akşama kadar Youtube izleyebilir/oyun oynayabilir. Derse gelince bir şeyler oluyor.” ve daha niceleri!
Anne-babaların tüm bu söylemleri, altta yatan başka bir sebep yoksa (kardeş kıskançlığı, boşanma, sevilen bir kişinin kaybı, travma, aile içindeki problemler vb.) bizi bir isme yönlendiriyor: DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU
Şunları duyar gibiyiz: “Hiperaktif gibi değil de kendini vermiyor.” ya da “Canı istese yapıyor ama öyle yerinde durmamazlık gibi değil.”. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (kısaltılmış haliyle DEHB), yaşanılan durumun genel ismi. Bu genel ismin altında farklı türleri yaşanabiliyor.
PEKİ NEDİR DEHB?
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu temelde kendini 3 şekilde göstermektedir:

 1. Dikkat Eksikliği (Tip1)
 2. Hiperaktivite (Tip2)
 3. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite (Mix Tip)
Bunların yanısıra DEHB yaşayan bireylerde dürtüsellik durumu da gözlemlenebilmektedir.
Her yaşta tanı ve tedavisi yapılabilen bu durum daha çok çocukluk çağında kendini belli etmektedir. Genellikle hiperaktivite ve dikkat problemleri bir arada bulunmakla birlikte bazen dikkat eksikliği daha ağır basmakta veya dikkat eksikliği geri planda, hareketlilik ve dürtüsellik ön planda olabilir.
Bir çocukta;
 • Çabuk sıkılma,
 • Yerinde duramama,
 • Çabuk öfkelenme,
 • Duygu kontrolünü sağlayamama,
 • Çok konuşma,
 • Sözün arasına girme,
 • Dikkatini devam ettirememe,
 • Dikkatin çabuk dağılması,
 • Uzun süre dinleyememe,
 • Dikkatini ayrıntılara verememe,
 • Dikkatsizce hatalar yapma,
 • Derse ve dikkat görevlerine karşı ilgisizlik,
 • Eşya kaybetme,
 • Unutkanlık,
 • Uzun süre dinleyememe,
 • Peş peşe verilen yönergelerden birkaçını atlama/unutma,
 • Dikkat görevlerden kaçınma gibi belirtiler bulunuyorsa muhakkak bir uzmana başvurulmalı ve gerekli testler yapıldıktan sonra çocuk için uygun olan tedavi planı uygulamaya konmalıdır.

DEHB’Lİ ÇOCUKLAR PANDEMİDE EN ÇOK ETKİLENENLERDEN!
Yetişkinlerde olduğu gibi pandemi döneminde çocukların da rutinleri değişti. Okulların ve aktivite alanlarının kapanması söz konusu olunca çocukların sadece eğitimi değil, duygusal ve sosyal alanlarının gelişimi de etkilendi. Özellikle dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) bulunan çocuklar gibi zaten eğitsel, duygusal, sosyal alanda desteğe ihtiyacı bulunan çocuklar için bu süreç biraz daha zorlaştı.
Bununla beraber DEHB bulunan çocukların strese yatkınlığı nedeniyle dikkat sürelerinde azalma, dürtüselliklerinde artma, yeni davranış problemleri, eşlik eden kaygılar, uyku problemleri görülmeye başlandı. Günlük yapacaklarını organize etmekte, dikkatini sürdürmekte zorlanan DEHB’li bireyler, pandeminin getirdiği yoğun kaygı ve belirsizlik sürecinde daha fazla zorlanmaya başladılar. 

Bu zorlu süreçte ruhsal sağlıkta fiziksel sağlık kadar önem arz etmekte. DEHB bulunan ya da herhangi bir şikâyeti oluşan çocukların tedavisi aksamadan devam etmelidir. Eğer kullanılıyorsa tedavisine ara verilmemeli, hekimi ve terapisti ile takip görüşmeleri gerekirse online olarak devam etmelidir.

PEKİ BU ÇOCUKLAR İÇİN UZAKTAN EĞİTİM NASIL OLMALI?
Pandemi sürecinin daha sağlıklı ve dengeli geçirebilmek adında DEBH çocuklarımızın online eğitime ayak uydurabilmleri sağlayacak bazı önemler almak faydalı olacaktır.
 1. Günlük rutinlerin korunmasına dikkat edilmelidir.
  Çocuk sanki yüzyüze eğitime devam ediyormuş gibi okula devam ettiği dönemde sabahları hangi saatte kalkması gerekiyorsa her sabah aynı saatte kalkmalı, kahvaltısını yapmalı, üstünü değiştirmeli (mümkünse okul üniformasını giymeli) ve tam saatinde uzaktan eğitimin başında olmalıdır.
 2. Derste dikkatini dağıtacak materyaller uzak olmalıdır.
 3. Ders aralarında sohbet edilmelidir.
 4. Eğitim yapılan oda iyi düzenlenmelidir.
  Çocuğunuzun online dersleri izleyeceği oda güzelce düzenlenmeli, gerekli sessizlik ve dikkatini dağıtabilecek dış faktörlerden mümkünce arındırılmalı ders dinlemeye uygun bir hale getirilmelidir.
 5. Kronometre kullanılabilir.
  Online eğitimin bitiminde geri kalan zamanında zaman planlaması yönünde çocuğa yol gösterici ve rutininde ısrarcı olmak önemlidir. Kronometre ve hatırlatıcı kullanımı ile çocuğunuzun dikkatinin çelinme riskini geciktirebilirsiniz.
 6. Çalışma programını belirlenmelidir.
  Kapısına rahatsız edilmek istemediğini belirten yazılar asabilir, yanına uğrayabileceğiniz, onu arayabilecekleri saatleri arkadaşlarına belirtebilir, alarmlar kurabilirsiniz. Çocuğunuz bu konuda yönelendirmenize çok ihtiyaç duyacaktır.

 


 

Bu yazı 135 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 0 Yorum
 • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.